| CCSTID | STA6652S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6b |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 880 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 32 |
| CCSTID | STA6653S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6b black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,600 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STA6102035S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6b Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 430 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STA6654S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 950 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 41 |
| CCSTID | STA6655S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,850 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STA635607S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STA6131654S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c Body Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 510 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA6220975S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c Dummy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 920 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA648707S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 6c Rifle |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 6,200 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA6982S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | 6×9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1935 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STC733720S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 251 |
| CCSTID | STP78988S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 52 |
| CCSTID | STB74361S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1926 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC736322S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 .95 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 49 |
| CCSTID | STA7656S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 7 Alnea |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 760 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 58 |
| CCSTID | STA757223S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 7 Alnea Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 360 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STC755509S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STC7231428S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 Black .95 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC733117S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 Black Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 780 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STC71497S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 7 Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 347 |
| CCSTID | STP79026S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 7 Half |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STG7109016S |
| Brand | Ginfax |
| Sub | |
| Model | 7 Op |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP78989S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 7 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 249 |
| CCSTID | STP78990S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 7 S II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 35 |
| CCSTID | STE720678S |
| Brand | Eico |
| Sub | |
| Model | 7-Up |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Eiko |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | 3 |
![]()






















