| CCSTID | STY831821S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 U Matic C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1961 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831822S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 U Matic G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1961 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STY831823S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 U Matic L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1961 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831824S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 U Matic S Power |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1961 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB810502S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | 8 Uniset |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1961 |
| Format | Subminiature |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY831820S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 8 V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC849886S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 8 Zoom Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC849880S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 8-3 Zoom Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP824675S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1954 |
| Format | Rollfilm |
| Country | USA |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STA883541S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 800 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP824676S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 800 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1957 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 54 |
| CCSTID | STR84639S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 800 EES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1974 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STS818850S |
| Brand | Sigma |
| Sub | |
| Model | 800N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC851334S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | 805 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STG826882S |
| Brand | GAF |
| Sub | |
| Model | 805M Macro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | General Aniline & Film |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP824677S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 808 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1957 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP824678S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 80A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1957 |
| Format | Rollfilm |
| Country | USA |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STP824679S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 80B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1957 |
| Format | Rollfilm |
| Country | USA |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STA8173214S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 810 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA874356S |
| Brand | Achiever |
| Sub | |
| Model | 810 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK834968S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 812 TLX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1971 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC836323S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 814 Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STK834969S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 814 TLX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1971 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC81507S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 814 XL Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STC81506S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 814 XL-S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()

















