| CCSTID | STR572241S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 519 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA5261537S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 520 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA566484S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 520 Clear |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR54637S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 520 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR54638S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 520 M CdS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STB511605S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 525 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH531317S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 530 CX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,370 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 2006 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STV534382S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 530 PZ |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB54356S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 544 Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STF531712S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 550 Auto |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STV534383S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 550 PZ |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB549534S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 550 XL Sound |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP524622S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 5500 FF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | APS |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STB511606S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 551 XL Macrozoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56299S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 553 ELS Space |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10,500 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56300S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 553 ELX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 830 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1988 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STH56301S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 553 ELX 25 Years on the Moon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,040 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56302S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 555 ELD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,110 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1998 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STA575737S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 570 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB576682S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 581 Macrozoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB511607S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 583 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB511608S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 583 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB511609S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 583 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STV5115578S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 590 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA5649S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 5a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 860 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 5 |
![]()




















