| CCSTID | STH56284S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 500 EL/M Data Moon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 49,900 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56285S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 500 ELX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 880 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1984 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STR54629S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 250 |
| CCSTID | STR54630S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 GS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STR54631S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 GX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 88 |
| CCSTID | STR5236688S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 Late |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR54632S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 ME |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 41 |
| CCSTID | STV534381S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 500 PZ |
| Factory Ref. | Series 1 |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR54633S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 RF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STA531224S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | 500 slim pix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR54634S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 ST |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STR525210S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | 500 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR54635S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 500 ZF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STP524621S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 5000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1978 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STN524027S |
| Brand | Noris Plank |
| Sub | |
| Model | 5000 XL Sound |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56286S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 501 C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,680 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1994 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 81 |
| CCSTID | STH56287S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 501 CM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,980 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1997 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 98 |
| CCSTID | STH579032S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 501 CM Colours |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,500 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Sweden |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STA52921S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | 502 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB536676S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | 502 AF Panoramic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56288S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 503 CW |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,200 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1996 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 106 |
| CCSTID | STH56289S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 503 CW Bhumibol |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 7,600 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH56290S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 503 CW Gold Supreme 50th Anniversary |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,900 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1998 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STH56291S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 503 CW Millennium |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,400 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STH56292S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 503 CW Multi Colour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,600 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
![]()























