| CCSTID | STB311077S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | 35 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB3253283S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | 35 Super II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB311079S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | 35 Super L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STS312674S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 Super X 2.8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS312676S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 Super X 3.5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STN316789S |
| Brand | Neoca |
| Sub | cc |
| Model | 35 SV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STN3237915S |
| Brand | Neoca |
| Sub | |
| Model | 35 SV Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STN331923S |
| Brand | Neoca |
| Sub | |
| Model | 35 SV Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35091S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 T |
| Factory Ref. | Black or chrome |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 182 |
| CCSTID | STR35093S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 T Aluminum |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35092S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 T Jeans |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 6,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR35094S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 TE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 93 |
| CCSTID | STR35095S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 TE Aluminum |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STN31965S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | 35 Ti |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 850 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 207 |
| CCSTID | STO31775S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 UC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 43 |
| CCSTID | STR393436S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Urushi Blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR369835S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Urushi Red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STS312665S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STO31776S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Va |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STO31777S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Vb |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STY331738S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 35 W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STK3112421S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | 35 WB Eco |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STO329565S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STM34895S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STM34896S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 Wide E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()
























