| CCSTID | STM367503S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | 35 Model II B Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STM333815S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | 35 Model II Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STP38985S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 MX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35060S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 O-Series |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,710 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STR35061S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Opton |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM316417S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 PE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STM316418S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 PL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 90 |
| CCSTID | STR390022S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Prototype Barn Doors |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 11,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR34619S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 35 R |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STK327911S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | 35 rangefinder black knobs |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STO31767S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 RC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 319 |
| CCSTID | STO31768S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 RD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1975 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 78 |
| CCSTID | STP38986S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 RE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP39057S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 RE II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35084S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 RF –1981– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STR333066S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 RF –2002– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 850 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STR342016S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 RF –2002– Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 430 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STH337921S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 RS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH398282S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STO351574S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 68 |
| CCSTID | STH333613S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STT39874S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STM34893S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR35086S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1979 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 290 |
| CCSTID | STR34620S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 35 S –1957– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
![]()





















