| CCSTID | STS312656S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STO31761S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STN316787S |
| Brand | Neoca |
| Sub | |
| Model | 35 IV S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STO31762S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 IVa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STO31763S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 IVb |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB359019S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 35 J |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STS312657S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 J |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STT39872S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | 35 JL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STN316788S |
| Brand | Neoca |
| Sub | |
| Model | 35 K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STC312549S |
| Brand | Crystar |
| Sub | |
| Model | 35 K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Crystal |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STO31764S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STR34616S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 35 K Rapid |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1964 |
| Format | Rapid |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STS312658S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STT39873S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | 35 L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STR34617S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 35 L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STO31765S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 LC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 43 |
| CCSTID | STO333290S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 LC Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS329707S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 LD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS312659S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 LE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STO31766S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 LE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STS312660S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 LE II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STR35078S |
| Brand | Rollei |
| Sub | Singapore |
| Model | 35 LED |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1978 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 208 |
| CCSTID | STF310114S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 35 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STM34890S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 M Time Memory |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STS312661S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 M-28 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
![]()






















