| CCSTID | STM316407S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT Decade Edition |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STM316406S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT Golf |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STM331292S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT Sport |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM316409S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT-E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 101 |
| CCSTID | STM331293S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT-E Gold Button |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STM316461S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT-E Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 690 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM331288S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT-S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STM316410S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 GT-X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STH337917S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 HL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR342076S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Honeywell |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STH3166710S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 HS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STH378876S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 HSC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM34886S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STO31758S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 510 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STM35379S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | 35 I Original Model A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STS312654S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 49 |
| CCSTID | STT39348S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM34887S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STO31759S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM34888S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 II Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STS312655S |
| Brand | Samoca |
| Sub | |
| Model | 35 III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Sanei Sangyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 64 |
| CCSTID | STM34889S |
| Brand | Mamiya |
| Sub | |
| Model | 35 III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Mamiya-OP K.K |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STO31760S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STT39353S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | 35 III MX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STN316786S |
| Brand | Neoca |
| Sub | |
| Model | 35 III S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Neoca Kabushiki Kaisha |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
![]()






















