| CCSTID | STO31778S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Wide E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STO31779S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Wide I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STO31780S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Wide II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STO31781S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 Wide S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STK327910S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | 35 with rangefinder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 42 |
| CCSTID | STS386423S |
| Brand | Spartus |
| Sub | |
| Model | 35 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP38987S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35082S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Xenar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STR34624S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 35 ZF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 118 |
| CCSTID | STH38890S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 35-600 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STC312550S |
| Brand | Crystar |
| Sub | |
| Model | 35-S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Crystal |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP324608S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 350 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1969 |
| Format | Packfilm |
| Country | USA |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STF310116S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 350 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1974 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STY3113722S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 350 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STF310117S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 350 Flash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STF3177634S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 350 Flash Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB311602S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 350 Macro Compact |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STE349136S |
| Brand | Elmo |
| Sub | |
| Model | 350 SL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STF310118S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 350 Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STF310120S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 350 Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STP324441S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 3500 SuperColor AutoFocus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STP324611S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 355 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1975 |
| Format | Packfilm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STV334365S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 357 PZ |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS318852S |
| Brand | Sigma |
| Sub | |
| Model | 35AF Zoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK3105712S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | 35AF2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1986 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()






















