| CCSTID | STVB71S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 S NHS Kit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STVB299S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,530 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STVB33914S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 A Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 49 |
| CCSTID | STVB164259S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 A Nokton |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB73S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,530 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STVB33919S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 M Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STVB33917S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 M body 250 years annivarsery |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,640 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STVB180287S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R3 M Kit 250 years annivarsery |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,250 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB74S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R4 A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 490 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVB33920S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R4 A Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STVB75S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R4 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,750 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVB33925S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R4 M Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,770 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STVB292S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa RF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 98 |
| CCSTID | STVB306S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STVB33926S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years black body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 410 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STVB80S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,020 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVB42687S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years blue body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVB52814S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years gray |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 880 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STVB42691S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years gray body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STVB81S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years olive |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 840 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STVB33924S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T 101 years olive body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 430 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2006 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVB77S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 750 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STVB33921S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T black body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 460 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STVB78S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T chrome |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVB33922S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa T chrome body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2001 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 27 |
![]()
























