| CCSTID | STLB26071S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Besta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFB12946S |
| Brand | Ferrania |
| Sub | |
| Model | Beta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Cappelli-Ferrania |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1945 |
| Format | 120 |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHB32471S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Betsons |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZB19676S |
| Brand | Zeh |
| Sub | |
| Model | Bettax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | ZeCa |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1936 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBB31537S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | BF 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STVB34403S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | BF 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNB1977S |
| Brand | Nikon |
| Sub | |
| Model | BF100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Nippon Kogaku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZB136241S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Bi Tengor |
| Factory Ref. | 780 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB133224S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Bicentennial Toy Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB89143S |
| Brand | Krugener |
| Sub | |
| Model | Bicycle Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 640 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Drop bed |
| Introduced | 1898 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB15652S |
| Brand | Krugener |
| Sub | |
| Model | Bicycle Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1898 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB15291S |
| Brand | Vasconcellos |
| Sub | |
| Model | Bieka |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | DFV |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35419S |
| Brand | Biflex |
| Sub | |
| Model | Biflex 35 Germany |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,500 |
| Other name | E. Schmid, Feinmechanische Konstructions |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1950 |
| Format | 11×11 |
| Country | Switzerland |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB35405S |
| Brand | Biflex |
| Sub | |
| Model | Biflex 35 Swiss |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,100 |
| Other name | E. Schmid, Feinmechanische Konstructions |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1950 |
| Format | 11×11 |
| Country | Switzerland |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STEB227591S |
| Brand | Exacta America |
| Sub | |
| Model | Big Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Exacta America |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STEB227590S |
| Brand | Exacta America |
| Sub | |
| Model | Big Box Jr |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Exacta America |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STKB7952S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 201 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 140 |
| CCSTID | STKB7942S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 201 Gold |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB7945S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 301 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 145 |
| CCSTID | STKB7946S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 302 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STKB32992S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 310Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB32993S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 310ZP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB7949S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 311 Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STKB32994S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 410Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB32995S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Big Mini BM 411Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















