| CCSTID | STVB274S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 6.5×9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 53 |
| CCSTID | STVB49S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 9×12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1928 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 58 |
| CCSTID | STVB277S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 9×12 focal plane |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 560 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB51S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 9×12 green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1928 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVB165S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil Tourist |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1920 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMB37527S |
| Brand | Mecaoptic |
| Sub | |
| Model | Bergy’s 250 Vues |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 580 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKB91045S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Berky |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB104473S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | Berky Wizard Everflash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35670S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beroflex B-500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35671S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beroflex Quick Spot 135EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB19357S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Berolina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 790 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB35672S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beroquick Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1980 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35673S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beroquick KB 135 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB35674S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beroquick SL 125 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB88608S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Berridge Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 970 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 5.5*5.5 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEB6329S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Berry |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STEB6330S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Berry Meteor I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1912 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11347S |
| Brand | Bertram |
| Sub | |
| Model | Bertram BCI |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 770 |
| Other name | Bertram, Ernst & Wilhelm |
| Type – see definitions | Press |
| Introduced | 1952 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 35 |
| CCSTID | STVB280S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa 46 Baby Bessa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STVB54S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa 466 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 840 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB55S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa 66 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 119 |
| CCSTID | STVB30S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa 66 Early |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 40 |
| CCSTID | STVB32048S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa 69 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 48 |
| CCSTID | STVB56S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 179 |
| CCSTID | STVB35402S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa II |
| Factory Ref. | Rangefinder |
| Estimated price US$ | 1,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 6*9 |
| Country | Germany |
| ISO | 253 |
![]()





















