| CCSTID | STVB91345S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa II Apo-Lanthar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 6,200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1954 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STVB58S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa II three crowns |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 1 |
| CCSTID | STVB60S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa II Ultragon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 6,700 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STVB288S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1999 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVB27525S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa III W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,920 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1999 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STVB289S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 38 |
| CCSTID | STVB63S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L black 100 Years Heliar Kit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 770 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVB33918S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L black body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STVB64S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L chrome |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 54 |
| CCSTID | STVB33915S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L chrome body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 57 |
| CCSTID | STVB173395S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L Olive |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1999 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB60853S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa L olive body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Finderless |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB33912S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 530 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1999 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 129 |
| CCSTID | STVB27351S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R Kit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 830 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2000 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 59 |
| CCSTID | STVB293S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVB67S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 650 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STVB42658S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 A Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2004 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STVB33913S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 550 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STVB148934S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 Body Olive |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STVB68S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 C Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 760 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STRB230265S |
| Brand | RBT |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 C Kit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 680 |
| Other name | Raumbildtechnik |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB69S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,410 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STVB33916S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 M Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,010 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVB212185S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 Olive |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,700 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB297S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bessa R2 S Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 740 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 2002 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
![]()
























