| CCSTID | STRB27145S |
| Brand | Rudenberg |
| Sub | |
| Model | Bellar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMB23668S |
| Brand | Mattioli |
| Sub | |
| Model | Belle Gamine |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1903 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB223176S |
| Brand | Bellieni |
| Sub | |
| Model | Bellieni Nancy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Jumelle |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB108718S |
| Brand | Bellieni |
| Sub | |
| Model | Bellieni Stereo Nancy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 880 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | 9*18 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11364S |
| Brand | Bilora |
| Sub | |
| Model | Bellina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kurbi & Niggeloh |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1963 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11365S |
| Brand | Bilora |
| Sub | |
| Model | Bellina 4c |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kurbi & Niggeloh |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11131S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Belmira |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STBB11132S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Belplasca |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 52 |
| CCSTID | STBB257870S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Beltax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11133S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Beltica I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 83 |
| CCSTID | STBB11134S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Beltica II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 33 |
| CCSTID | STAB19885S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Beltrex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1923 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB23086S |
| Brand | Kronke |
| Sub | |
| Model | Ben Akiba Spazierstock |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 12,800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STKB23087S |
| Brand | Kronke |
| Sub | |
| Model | Ben Akiba Spazierstock Replica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,690 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLB23382S |
| Brand | Lehmann |
| Sub | |
| Model | Ben Akiba Walking Cane |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 25,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Other |
| Introduced | 1903 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB88344S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Benhard Shenider Movie Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20129S |
| Brand | Bentley |
| Sub | |
| Model | Bentley B-3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1986 |
| Format | |
| Country | Taiwan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB36361S |
| Brand | Bentley |
| Sub | |
| Model | Bentley BX-3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1986 |
| Format | |
| Country | Taiwan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB36359S |
| Brand | Bentley |
| Sub | |
| Model | Bentley BX-720 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1986 |
| Format | Super 8 |
| Country | Taiwan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STBB36360S |
| Brand | Bentley |
| Sub | |
| Model | Bentley WX-3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1986 |
| Format | |
| Country | Taiwan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVB44S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 10×15 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1920 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STVB67904S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 13×18 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVB273S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 4.5×6 Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1923 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVB272S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 4.5×6 Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 750 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STVB275S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Bergheil 4.5×6 green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
![]()






















