| CCSTID | STBB10575S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette KFS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10576S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette KS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10577S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette KTS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10578S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette SL 100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1973 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STBB10579S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette SL 100 N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1987 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STBB10580S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette SL 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB10581S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette SL 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STBB35945S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35946S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette VS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10583S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette VSN |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STBB10584S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette VSN 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STIB227703S |
| Brand | Industria Brasileira |
| Sub | |
| Model | Bela Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industria Brasileira |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Brazil |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STLB64075S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Belair X 6-12 Jetsetter |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STCB7862S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | Belami AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STIB14988S |
| Brand | IDAM |
| Sub | |
| Model | Belco |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1951 |
| Format | 127 |
| Country | France |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STBB11129S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Belfoca I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 50 |
| CCSTID | STBB11130S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Belfoca II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STBB35366S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Bell |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB32470S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Bell 14 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STKB10296S |
| Brand | Kowa |
| Sub | |
| Model | Bell 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Kowa Koki Seisakusho |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1959 |
| Format | 16mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20995S |
| Brand | Bell International |
| Sub | |
| Model | Bell Kamra KTC-62 |
| Factory Ref. | Kowa |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1959 |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB20996S |
| Brand | Bell International |
| Sub | |
| Model | Bell Kamra KTM-62 |
| Factory Ref. | Kowa |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1960 |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEB12884S |
| Brand | Eichapfel |
| Sub | |
| Model | Bella |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1933 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11485S |
| Brand | Birnbaum |
| Sub | |
| Model | Bella |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Emil Birnbaum Fotozavody |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1932 |
| Format | Plate |
| Country | Czechoslovakia |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11351S |
| Brand | Bilora |
| Sub | |
| Model | Bella 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kurbi & Niggeloh |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | Rapid |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
![]()

















