| CCSTID | STBB35664S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beier-Flex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB35665S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beiermatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1932 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STSB260010S |
| Brand | Salmoiraghi |
| Sub | Birnbaum |
| Model | Beira |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Salmoiraghi |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1931 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBB35627S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beira |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STAB1476S |
| Brand | AFIOM |
| Sub | |
| Model | Beira |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,800 |
| Other name | Chinaglia |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35667S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beira I Lux |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,750 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB35628S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beira II Okula |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 770 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1935 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STBB35651S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 29 |
| CCSTID | STBB35669S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirax II Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STBB10562S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette –1958– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB10563S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette –1963– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB10564S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette –1965– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10566S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STBB11685S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Beirette BL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STBB10582S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette Electric SL 400 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1978 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STBB10567S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB10565S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette folding |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1939 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB11683S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Beirette IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1975 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10568S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBB10569S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette Junior II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STBB10570S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | Rapid |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB10571S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette K 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10572S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette K100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB10573S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette KA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10574S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Beirette KF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()


















