| CCSTID | STKB225263S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2 Orange/Maroon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKB53128S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2 Rose Pink |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 720 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STKB27563S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2 Teal/Blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 60 |
| CCSTID | STKB27567S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2A Black/Maroon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 116 |
| Country | USA |
| ISO | 52 |
| CCSTID | STKB114484S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2A Rose Pink |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,100 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 116 |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKB27568S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2A Teal/Blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 116 |
| Country | USA |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STBB11080S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beaumat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STRB25279S |
| Brand | Rolls Camera |
| Sub | |
| Model | Beauta Miniature Candid |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STBB253281S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1949 |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTB31332S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Beauty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB29737S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty 14 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1940 |
| Format | 17.5 mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB29739S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1940 |
| Format | 16 mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11094S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 81 |
| CCSTID | STBB253279S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBB253280S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex IIA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STBB11097S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex IIIS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11098S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB11102S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beauty Flex V |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHB32468S |
| Brand | Hit |
| Sub | |
| Model | Beauty Taiyodo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11091S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautycord |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STBB11092S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautycord S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB11093S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautycord T.K.K. |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB11095S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautyflex D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STBB11096S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautyflex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB11099S |
| Brand | Beauty |
| Sub | |
| Model | Beautyflex K |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Taiyodo Koki |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















