| CCSTID | STBB20011S |
| Brand | Bauer-Bosch |
| Sub | |
| Model | Bauer A 508 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1977 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20012S |
| Brand | Bauer-Bosch |
| Sub | |
| Model | Bauer A 512 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB57758S |
| Brand | Bauer-Bosch |
| Sub | |
| Model | Bauer S 207 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB52388S |
| Brand | Bauer-Bosch |
| Sub | |
| Model | Bauer S 709 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB19355S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Bavaria |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMB16155S |
| Brand | Mazo |
| Sub | |
| Model | Bayard |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPB72774S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | BB Kuri |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10513S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | BB special |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHB49673S |
| Brand | Headquarter |
| Sub | |
| Model | BC-8 Cadet |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB19528S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon 225 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1958 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 29 |
| CCSTID | STWB19531S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon 225 Color |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1958 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STWB42564S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon 225 Outfit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB37797S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Beacon 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1960 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB35141S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon Autoflash WH 127-A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWB35140S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon Automatic 705 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB35136S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STWB35137S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1947 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 80 |
| CCSTID | STWB66889S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon II Blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB72276S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon II Red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB79486S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon II White |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB19533S |
| Brand | Whitehouse |
| Sub | |
| Model | Beacon Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Whitehouse Products |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKB37168S |
| Brand | Kiddie |
| Sub | |
| Model | Bear |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1990 |
| Format | 110 |
| Country | Taiwan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAB20024S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Bear Photo Special |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STLB114866S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Beattie Coleman Portronic A-162 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | 70mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKB27562S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Beau Brownie No 2 Black/Maroon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 80 |
![]()



















