| CCSTID | STIW29538S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Weltrecord A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | 9×12 |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIW29539S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Weltrecord B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1914 |
| Format | 9×12 |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19512S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltur 4.5×6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1935 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STWW19513S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltur 6×6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 230 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STWW19514S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltur 6×9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STTW26475S |
| Brand | Truvox |
| Sub | |
| Model | Wembley Sports |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STWW37223S |
| Brand | Wenk |
| Sub | |
| Model | Wenka A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 470 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW37224S |
| Brand | Wenk |
| Sub | |
| Model | Wenka B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 700 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW235078S |
| Brand | Wenk |
| Sub | |
| Model | Wenka C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STWW37225S |
| Brand | Wenk |
| Sub | |
| Model | Wenka I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 920 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STWW37226S |
| Brand | Wenk |
| Sub | |
| Model | Wenka II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 590 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STBW11587S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1904 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBW11588S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1904 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW11589S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1904 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW35939S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1906 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW11590S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1906 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW11591S |
| Brand | Blair |
| Sub | |
| Model | Weno Hawk-Eye No 7 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1908 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STMW37488S |
| Brand | Mono Werk |
| Sub | |
| Model | Werbe Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFW35428S |
| Brand | Fotofex |
| Sub | |
| Model | Werbefex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Fotofex-Kaftanski |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1927 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW12172S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1984 |
| Format | 110 |
| Country | Spain |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STCW12173S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa 2000 Colour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCW12174S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa 404 AF Panorama |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW12175S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa BF 101 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW12176S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa BF 202 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW12177S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Werlisa BF 202 ST |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1998 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | Insufficient data |
![]()

















