| CCSTID | STCW12441S |
| Brand | Cornu |
| Sub | |
| Model | Weekend Bob |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | France |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STTW19239S |
| Brand | Thornton Pickard |
| Sub | |
| Model | Weenie |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1911 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAW1478S |
| Brand | AFIOM |
| Sub | |
| Model | Wega |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,500 |
| Other name | Chinaglia |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAW1479S |
| Brand | AFIOM |
| Sub | |
| Model | Wega 2a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 620 |
| Other name | Chinaglia |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STAW1480S |
| Brand | AFIOM |
| Sub | |
| Model | Wega 3a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 930 |
| Other name | Chinaglia |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEW12824S |
| Brand | Ehira |
| Sub | |
| Model | Weha Chrome Six I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Yamamoto, Yamoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1937 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STEW12825S |
| Brand | Ehira |
| Sub | |
| Model | Weha Chrome Six II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | Yamamoto, Yamoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEW12826S |
| Brand | Ehira |
| Sub | |
| Model | Weha Chrome Six III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Yamamoto, Yamoto |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEW12827S |
| Brand | Ehira |
| Sub | |
| Model | Weha Light |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Yamamoto, Yamoto |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW37343S |
| Brand | Ruberg and Renner |
| Sub | |
| Model | Wehcomo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1933 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW26474S |
| Brand | Weist |
| Sub | |
| Model | Weist 135 DL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW54271S |
| Brand | Weist |
| Sub | |
| Model | Weist SL-35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFW13602S |
| Brand | Franka |
| Sub | |
| Model | Weitz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Franka-Kamerawerk |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFW13603S |
| Brand | Franka |
| Sub | |
| Model | Weitz Colour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Franka-Kamerawerk |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKW15192S |
| Brand | Kenngott |
| Sub | |
| Model | Weka |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNW17208S |
| Brand | Nippon Koki |
| Sub | |
| Model | Well Standard I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Nihon Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNW17209S |
| Brand | Nippon Koki |
| Sub | |
| Model | Well Standard II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | Nihon Koki |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW52234S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW16738S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy 30 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW16739S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STTW16742S |
| Brand | Taisei |
| Sub | Two windows |
| Model | Welmy 35 M3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTW16740S |
| Brand | Taisei |
| Sub | Two windows |
| Model | Welmy 44 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW79404S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy 6×6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW16741S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy M2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW16743S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 46 |
![]()



















