| CCSTID | STSW18594S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Waterbury Field Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1885 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STSW18595S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Waterbury Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 580 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSW18596S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Waterbury View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1886 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STAW75163S |
| Brand | American Optical |
| Sub | |
| Model | Waterbury-Type Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1886 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19496S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Watson 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW19495S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Watson Metal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1924 |
| Format | Plate |
| Country | DDR |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STWW15380S |
| Brand | Watson |
| Sub | |
| Model | Watson Plate Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | Watson & Son |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW11964S |
| Brand | Burke and James |
| Sub | |
| Model | Watson Press |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Gundlach optical Company |
| Type – see definitions | Press |
| Introduced | |
| Format | 4*5 |
| Country | USA |
| ISO | 40 |
| CCSTID | STWW15381S |
| Brand | Watson |
| Sub | |
| Model | Watson View Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | Watson & Son |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW33360S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Watson Wood |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1927 |
| Format | Plate |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW11965S |
| Brand | Burke and James |
| Sub | |
| Model | Watson-Holmes Fingerprint |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Gundlach optical Company |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVW26538S |
| Brand | Van Neck |
| Sub | |
| Model | Watsons Hand Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW11311S |
| Brand | Benetfink |
| Sub | |
| Model | Waverly |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1898 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW49441S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | WD 400 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEW169822S |
| Brand | Eico |
| Sub | |
| Model | WD-40 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | Eiko |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW5624S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Weathermatic 35 DL Dual |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Underwater |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 127 |
| CCSTID | STMW5625S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Weathermatic A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1980 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 40 |
| CCSTID | STPW15490S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPW15491S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo 16 BTL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 410 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPW15496S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo 16 Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | France |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STPW15492S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 9.5mm |
| Country | France |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STPW15493S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo A Luxus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPW15494S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo AT BTL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPW15495S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo BTL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPW79193S |
| Brand | Pathe |
| Sub | |
| Model | Webo BTL II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pathe Freres |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















