| CCSTID | STWW23860S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Wards xp 400 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW23861S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Wards xp 500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW23862S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Wards xp 500A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW23863S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Wards xp 501 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW85047S |
| Brand | Ward |
| Sub | |
| Model | Wards xp 501a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Wards |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW23923S |
| Brand | Musashino |
| Sub | |
| Model | Warner 6×6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 670 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEW99497S |
| Brand | Eico |
| Sub | |
| Model | Warsteiner |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Eiko |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STWW37227S |
| Brand | Warwick |
| Sub | |
| Model | Warwick No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STSW26632S |
| Brand | Standard Cameras |
| Sub | |
| Model | Warwick No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Conway |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STEW36112S |
| Brand | Expo |
| Sub | |
| Model | Watch |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1905 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 142 |
| CCSTID | STLW15102S |
| Brand | Lancaster |
| Sub | |
| Model | Watch camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 27,600 |
| Other name | J Lancaster and son |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STHW14257S |
| Brand | Hegelein |
| Sub | |
| Model | Watch Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100,000 |
| Other name | Antony’s Watch Camera |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLW35748S |
| Brand | Lancaster |
| Sub | |
| Model | Watch camera Gents Replica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,290 |
| Other name | J Lancaster and son |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1892 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLW235074S |
| Brand | Lancaster |
| Sub | |
| Model | Watch camera Lady’s Replica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | J Lancaster and son |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1886 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STSW25571S |
| Brand | Steiner and Heckelmann |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12073S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STBW120284S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine Horizontal |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1908 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STEW14824S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine No 12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1926 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEW7819S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine No 4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1911 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STEW59073S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine No 6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12074S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1923 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STEW7820S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Carbine Tropical |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1911 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW12075S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Klimax I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1913 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW12076S |
| Brand | Butcher |
| Sub | |
| Model | Watch Pocket Klimax II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Butcher & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1913 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSW18592S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Waterbury Detective |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1892 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
![]()





















