| CCSTID | STTW16744S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Six E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STTW16745S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Six ES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STTW16746S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Six L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STTW79416S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Six W |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STTW16749S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmy Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STTW16750S |
| Brand | Taisei |
| Sub | |
| Model | Welmyflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Taisei Koki, Narimasu, Teisai |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STHW37569S |
| Brand | Hoh and Hahne |
| Sub | |
| Model | Welta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1930 |
| Format | Plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGW939S |
| Brand | Gauthier |
| Sub | |
| Model | Welta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19497S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welta –1919– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 190 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1919 |
| Format | 9×12 |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW19494S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welta –1936– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 4.5*6 |
| Country | DDR |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STWW19499S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welta 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19501S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 127 |
| CCSTID | STWW19502S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW36170S |
| Brand | Rheinmetall |
| Sub | |
| Model | Weltax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 59 |
| CCSTID | STWW19503S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltax I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1939 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STRW36171S |
| Brand | Rheinmetall |
| Sub | |
| Model | Weltax II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19504S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltax II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW79482S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltax VI |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW19505S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welti |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1935 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STWW19506S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welti I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 83 |
| CCSTID | STWW19507S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welti Ic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 45 |
| CCSTID | STWW19508S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Welti II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW19509S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1936 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 69 |
| CCSTID | STWW19510S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltini II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1937 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 36 |
| CCSTID | STWW19511S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Weltix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1937 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 34 |
![]()





















