| CCSTID | STCW61866S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1 Braun |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33100S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1 Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 129 |
| CCSTID | STCW138565S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1 Silver Jubilee |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33101S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1b Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCW33102S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1c Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STCW138566S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1d Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33140S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1e – Lined Front |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 70 |
| CCSTID | STCW138567S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 1f Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW136436S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STCW32868S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2 Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 61 |
| CCSTID | STCW138568S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2a |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW138570S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2b |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW138569S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2d |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33141S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 2e Black – Lined Front |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STCW136437S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 3 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 29 |
| CCSTID | STCW32147S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 3 Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 70 |
| CCSTID | STCW33142S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 3e Black – Lined Front |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STCW32869S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 4 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 41 |
| CCSTID | STCW138571S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 4 Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STCW136438S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 5 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STCW33094S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra 5 Green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 36 |
| CCSTID | STCW33096S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra Endoscopy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 290 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1955 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33095S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra Microscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STCW136439S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werra Supermat |
| Factory Ref. | Fixed lens |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW29578S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramat |
| Factory Ref. | Fixed lens |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 78 |
![]()
















