| CCSTID | STCW33103S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramat E – Lined Front |
| Factory Ref. | Fixed lens |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STCW33104S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramat Super |
| Factory Ref. | Fixed lens |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW33105S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 82 |
| CCSTID | STCW33106S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramatic E – Lined Front |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STCW138572S |
| Brand | Carl Zeiss Jena |
| Sub | |
| Model | Werramatic Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW12197S |
| Brand | Certex |
| Sub | |
| Model | Wesa I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Spain |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCW73988S |
| Brand | Clarus |
| Sub | |
| Model | Wescon |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1946 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRW33274S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Wesmuller Auto |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW31430S |
| Brand | Contessa |
| Sub | Contesa |
| Model | Westca |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | Drexler & Nagel |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1913 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNW37439S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester Autorol |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STNW164504S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNW2243S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester Six |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNW250079S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester Six II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STNW2245S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester Six R |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STNW2246S |
| Brand | Nishida |
| Sub | |
| Model | Wester Six S-2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STLW99941S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Western Disc |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Disc |
| Introduced | |
| Format | Disc |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW35693S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Westex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBW31571S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Westex 127 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW4526S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Westex I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW35947S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Westex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1939 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW31572S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Westex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW4525S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Westex Model A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1937 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW35762S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Westex Senior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1939 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBW35763S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Westex Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1939 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW26659S |
| Brand | Westminster Photographic Exchange |
| Sub | |
| Model | Westminster |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















