| CCSTID | STAA4273S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1946 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STMA5393S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | A2 LT |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA4274S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A21 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STRA5102S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | A26 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 90 |
| CCSTID | STAA4280S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A2B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1937 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 94 |
| CCSTID | STAA4275S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A2F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1929 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STMA5394S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | A3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STAA4276S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STPA2406S |
| Brand | Pentax |
| Sub | |
| Model | A3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Asahi Optical |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1985 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STVA34396S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | A35 Splash Proof |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA58484S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA8012S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | A4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 105 |
| CCSTID | STAA31625S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | A5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5395S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | A5 shutter 1-1000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STMA5396S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | A5 shutter 1-500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STAA75742S |
| Brand | Askania |
| Sub | |
| Model | A6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1928 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA4278S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | AA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1940 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKA8014S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | AA 35 various colours |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Viewfinder Half Frame |
| Introduced | 1985 |
| Format | 35mm half |
| Country | Japan |
| ISO | 50 |
| CCSTID | STKA9456S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | AB af |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA9457S |
| Brand | KW |
| Sub | KW |
| Model | AB mdf |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Kamera Werk Niedersedlitz |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA35408S |
| Brand | Steineck |
| Sub | |
| Model | ABC Watch Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 71 |
| CCSTID | STMA37831S |
| Brand | Marion |
| Sub | |
| Model | Academy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,800 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1885 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STYA3468S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Acclaim 100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1996 |
| Format | APS |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA3469S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Acclaim 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1996 |
| Format | APS |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYA3470S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Acclaim 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()






















