| CCSTID | STYA3471S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | Acclaim Zoom 65 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1997 |
| Format | APS |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA82176S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Accura View 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STOA83250S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Accura View 80 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA82177S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Accura View 90 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STOA143493S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Accura Zoom 105 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOA82955S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Accura Zoom XB 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STSA19793S |
| Brand | Swallow |
| Sub | |
| Model | Accuraflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1958 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STOA1783S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Ace |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 83 |
| CCSTID | STOA1784S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | Ace E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STLA71692S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Ace Sureflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 620 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA94053S |
| Brand | FAF |
| Sub | |
| Model | Acies |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Giorgio Moretti |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA94054S |
| Brand | FAF |
| Sub | |
| Model | Acies II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Giorgio Moretti |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFA94055S |
| Brand | FAF |
| Sub | |
| Model | Acies III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Giorgio Moretti |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA36705S |
| Brand | Eclair |
| Sub | |
| Model | ACL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 440 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STEA20649S |
| Brand | Eclair |
| Sub | |
| Model | ACL Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA15352S |
| Brand | Watson |
| Sub | |
| Model | Acme |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 680 |
| Other name | Watson & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STRA25247S |
| Brand | Robinson |
| Sub | |
| Model | Acme Stand Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1887 |
| Format | Half plate |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSA18569S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | ACME View |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1878 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA36358S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel Auto V-6 Macro Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19925S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel CRT NI 085D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1982 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19926S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel Instant 1011 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1990 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19927S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1984 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA19928S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel M 165 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1982 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA19929S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel MD |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1984 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STAA19930S |
| Brand | Asanuma |
| Sub | |
| Model | Acmel MX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1984 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
![]()






















