| CCSTID | STR3268657S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 620 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 2025 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM316429S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 AF DX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1994 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP331932S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 AF F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STM316398S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 AF Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STC37825S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | 35 AF P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Compact |
| Introduced | 1984 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STM316430S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 AF-90 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1988 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH337920S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 AFX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STM331294S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 AL Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STM316399S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | 35 AL White |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 42 |
| CCSTID | STH3238047S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 Auto-EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STH3107641S |
| Brand | Hanimex |
| Sub | |
| Model | 35 Auto-EE CDS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP324607S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 35 Auto-Focus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STF310111S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 35 Automagic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STB310500S |
| Brand | Bolsey |
| Sub | |
| Model | 35 B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Bolsey Corporation of America |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STT39871S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | 35 B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR333408S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Back Marking |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR3174081S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Backk Magic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR3157282S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 250 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 97 |
| CCSTID | STK382033S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | 35 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35066S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Black Brown Leather |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STO329566S |
| Brand | Olympus |
| Sub | |
| Model | 35 C AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Olympus Kogaku Kogyo K.K. |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STV334359S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 35 C1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STV334360S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 35 CA |
| Factory Ref. | Cosina |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STP38992S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 35 CCS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR35070S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 35 Classic Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 720 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
![]()




















