| CCSTID | STF310108S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1974 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR34605S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 38 |
| CCSTID | STA3983S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 46 |
| CCSTID | STY33445S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 300 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1993 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STB336677S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | 300 Afg |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB34348S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 300 BF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1966 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STV334355S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 300 Z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR325207S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | 3000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP324597S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 3000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1977 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH38888S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 3000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 50 |
| CCSTID | STP324599S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 3000 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE353564S |
| Brand | Elmo |
| Sub | |
| Model | 3000 AF Macro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP324598S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 3000 Big Swinger |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1968 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STN336910S |
| Brand | Noris Plank |
| Sub | |
| Model | 3001 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR34606S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 300S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STB34349S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 304 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB360232S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 306 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STB353259S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 308 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STN336911S |
| Brand | Noris Plank |
| Sub | |
| Model | 30S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1970 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE359721S |
| Brand | Eumig |
| Sub | |
| Model | 31 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Austria |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STB311165S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 310 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA319799S |
| Brand | Achiever |
| Sub | |
| Model | 310 EF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1987 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STC336325S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | 310 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STB311166S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 310F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB350018S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 311 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
![]()



















