| CCSTID | STH26263S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 205 FCC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,400 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1995 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STH26264S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 205 TCC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,700 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1991 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STH237936S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 205 TCC Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,340 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA24266S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 21 Markfinder |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 42 |
| CCSTID | STC2257930S |
| Brand | Chinon |
| Sub | |
| Model | 21 Street Multi Auto Focus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | Chinon Industries |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP224587S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 210 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1967 |
| Format | Packfilm |
| Country | USA |
| ISO | 57 |
| CCSTID | STY23439S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | 210 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP224588S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 2100 BF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STK234959S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 211-SL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1978 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB251047S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 2123 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STP224589S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 215 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1968 |
| Format | Packfilm |
| Country | USA |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STL2167312S |
| Brand | LOMO |
| Sub | |
| Model | 218 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1976 |
| Format | Super 8 |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP224590S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 220 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1967 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STL215837S |
| Brand | Linhof |
| Sub | |
| Model | 220 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 540 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Press |
| Introduced | 1966 |
| Format | 4×5 |
| Country | Germany |
| ISO | 47 |
| CCSTID | STB211155S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 220 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STF210229S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 220 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1985 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STL231314S |
| Brand | Linhof |
| Sub | |
| Model | 220 PL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,020 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 4×5 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STL215838S |
| Brand | Linhof |
| Sub | |
| Model | 220 RS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 980 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 4×5 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STV234346S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | 220 SL |
| Factory Ref. | Cosina |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 41 |
| CCSTID | STB211156S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 220 Sun Dial |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STB251365S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 2220 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB254646S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 2230 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK275448S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 225 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP224592S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 225 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1968 |
| Format | Packfilm |
| Country | USA |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STE236781S |
| Brand | Eumig |
| Sub | |
| Model | 23 XL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Austria |
| ISO | Insufficient data |
![]()























