| CCSTID | STE27597S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 A box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1912 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STE27596S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 A box, brown |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STE214743S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 B box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1930 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STE27598S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 B box, brown |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STE27599S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 B box, red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE27601S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/4 B RR box, brown |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STE231233S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 Box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP28999S |
| Brand | Petri |
| Sub | |
| Model | 2.8 Color Corrected Super |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Minagawa, Kuribayashi |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 137 |
| CCSTID | STS232067S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 2.8 Easy Load |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA265240S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 20 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH233614S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 20 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK234956S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1982 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS218669S |
| Brand | Sedic |
| Sub | |
| Model | 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STF210105S |
| Brand | Fuji |
| Sub | |
| Model | 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Photo Optical Co, Fujica |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1974 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH28886S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1975 |
| Format | 126 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY23438S |
| Brand | Yashica |
| Sub | kyocera |
| Model | 200 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1987 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 36 |
| CCSTID | STP224582S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 200 BF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB211150S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 200 Electric Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STB211151S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 200 Magazine Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STG231531S |
| Brand | GAF |
| Sub | |
| Model | 200 XF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | General Aniline & Film |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR225206S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | 2000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP224583S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 2000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1976 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 35 |
| CCSTID | STH28887S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 2000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STP224584S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 2000 CloseUp |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1997 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS297412S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 2000 ES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()





















