| CCSTID | STB111598S |
| Brand | Bolex |
| Sub | |
| Model | 160 Macrozoom |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Bolex-Paillard |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STH16250S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 1600F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,320 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | 62 |
| CCSTID | STH16251S |
| Brand | Hasselblad |
| Sub | |
| Model | 1600F first batch |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,500 |
| Other name | Victor Hasselblad AB |
| Type – see definitions | Medium format SLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | Medium |
| Country | Sweden |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR15051S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 16L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,700 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1964 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK1223646S |
| Brand | KMZ |
| Sub | |
| Model | 16LK-K1 Space Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Krasnogorski Mekhanicheskii Zavod |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STI149666S |
| Brand | Irwin |
| Sub | |
| Model | 16M Modern |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 16mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR15053S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 16S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1964 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | 54 |
| CCSTID | STR15057S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 16S Honeywell |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1964 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR156732S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 16S Special |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR15054S |
| Brand | Rollei |
| Sub | |
| Model | 16S Special snakeskin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 730 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1964 |
| Format | 16mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STH1179888S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 180 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP124575S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 180 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1965 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 75 |
| CCSTID | STH133525S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 1800 TL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP124577S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 185 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 1,240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1960 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP124576S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 185 2000 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 1,700 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 2000 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STA14265S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 19 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP124578S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 190 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1974 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STY132870S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 190 MP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP124580S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 195 |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1974 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 64 |
| CCSTID | STP124579S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 195 NPC |
| Factory Ref. | Folding |
| Estimated price US$ | 1,040 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 2000 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STP115537S |
| Brand | Phenix |
| Sub | |
| Model | 1999 Macau |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | China |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB24346S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1929 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE231234S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/2 B box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1912 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STE214741S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/2 box |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1923 |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STE27594S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | 2 1/2 box, brown |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
![]()



















