| CCSTID | STUA114979S |
| Brand | UCS |
| Sub | |
| Model | Automatic Electric Eye |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEA7583S |
| Brand | Ensign |
| Sub | |
| Model | Automatic Magazine Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,550 |
| Other name | Houghton |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1981 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA2884S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Automatic No 1A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 210 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPA71317S |
| Brand | PMC |
| Sub | |
| Model | Automatic Rapid |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Reichenbach |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | Rapid |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STAA2885S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Automatic Reflex Model I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1947 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 61 |
| CCSTID | STAA2886S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Automatic Reflex Model II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1948 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STLA9814S |
| Brand | Leidolf |
| Sub | |
| Model | Automatic Unimark I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STLA9815S |
| Brand | Leidolf |
| Sub | |
| Model | Automatic Unimark II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STLA9816S |
| Brand | Leidolf |
| Sub | |
| Model | Automatic Unimark III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STJA22048S |
| Brand | Jonte |
| Sub | |
| Model | Automatique |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1880 |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19549S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Automaton |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA9370S |
| Brand | Miranda |
| Sub | |
| Model | Automex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Orion Camera Co |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STMA9371S |
| Brand | Miranda |
| Sub | |
| Model | Automex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Orion Camera Co |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STMA9372S |
| Brand | Miranda |
| Sub | |
| Model | Automex III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Orion Camera Co |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STMA5428S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5429S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 230 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5430S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 250 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5431S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 270 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMA5432S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 400X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1960 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA81208S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 430EX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5433S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 450E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1977 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STMA33818S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 460T |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STMA5434S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 460TX |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1979 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STMA33817S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 470 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1981 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STMA5435S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1973 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
![]()























