| CCSTID | STMA5436S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1966 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STMA5437S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 500 transparent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1966 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5438S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 550 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1969 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA5439S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 600X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1972 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STMA5440S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1973 |
| Format | 110 |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STMA5441S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 700 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STMA49593S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 8 D10 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA49592S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 8 D12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA40236S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 8 D6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STMA76302S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 8 K11 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMA5442S |
| Brand | Minolta |
| Sub | |
| Model | Autopak 800 |
| Factory Ref. | Spring Loaded |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1969 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STNA35531S |
| Brand | Neithold |
| Sub | |
| Model | Autophot kit |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1924 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGA76102S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | |
| Model | Autora Automat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | View |
| Introduced | 1969 |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA8033S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STKA8034S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex A 1000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1972 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKA8035S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex A2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1971 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA8036S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex A3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STKA32834S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex Half Frame |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm & 35mm half frame |
| Country | Japan |
| ISO | 28 |
| CCSTID | STKA119977S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex Half Frame Gold |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 600 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA8037S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKA8038S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex T |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 128 |
| CCSTID | STKA8040S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex T2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1970 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKA8041S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex T3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 89 |
| CCSTID | STKA8043S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex T3 100th Anniversary |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 420 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA8044S |
| Brand | Konica |
| Sub | |
| Model | Autoreflex T3 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Rokuoh-sha, Konishiroku |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1975 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 5 |
![]()





















