| CCSTID | STVV405S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 125 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STVV186S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 126 CS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STVV414S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 126 Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVV415S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 126 S Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVV407S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 132 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STVV190S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 500 AE Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STVV418S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 500 AE wood finish |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STVV420S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 500 L |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1968 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STVV421S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 500 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STVV422S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 500 SE Electronic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 14 |
| CCSTID | STVV126535S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa Dummy |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 610 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVV27372S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa FM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27373S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa FM II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV32051S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa L 140 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 179 |
| CCSTID | STVV42756S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa L 200 Annivarsery |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 220 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV408S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa N 133 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STVV409S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa N 134 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 113 |
| CCSTID | STVV42759S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa N2 134 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVV183S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa T 136 |
| Factory Ref. | 136 |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 231 |
| CCSTID | STVV64770S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessaflex prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 25,100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVV27374S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vito |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp viewfinder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 35 |
| CCSTID | STVV27375S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vito 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27377S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vito 112 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27379S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vito 145 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27380S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vito 28-70 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















