| CCSTID | STAV19917S |
| Brand | APM |
| Sub | |
| Model | Viking Readyset |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Amalgamated Photographic Manufacturers |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAV3023S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Viking Readyset |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 19 |
| CCSTID | STAV3024S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Viking Record |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAV3019S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Viking [1946] |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1946 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAV3020S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Viking [1952] |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1952 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STAV3021S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | Viking [1953] |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1953 |
| Format | 120 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIV13857S |
| Brand | Ihagee |
| Sub | |
| Model | Viktor |
| Factory Ref. | 510 |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Industrie- und Handelsgesellschaft |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1922 |
| Format | 6.5×9 |
| Country | DDR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBV11305S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Vilia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 27 |
| CCSTID | STBV11306S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Vilia 35A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1983 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBV11307S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Vilia Auto Abto |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1973 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STBV11308S |
| Brand | Belomo |
| Sub | |
| Model | Vilia Electro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Belorusskoe Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1975 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAV3071S |
| Brand | Anthony |
| Sub | |
| Model | Vincent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 570 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKV15191S |
| Brand | Kenngott |
| Sub | |
| Model | Vinci |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1934 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSV37720S |
| Brand | SEDE |
| Sub | |
| Model | Vinkel 50 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSV37721S |
| Brand | SEDE |
| Sub | |
| Model | Vinkel Delux |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | |
| Country | Italy |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMV35377S |
| Brand | MOM |
| Sub | |
| Model | Virax 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Magyar Optikai Muvek |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Hungary |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMV35379S |
| Brand | MOM |
| Sub | |
| Model | Virax 35P |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Magyar Optikai Muvek |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | |
| Country | Hungary |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMV35378S |
| Brand | MOM |
| Sub | |
| Model | Virax 35T |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Magyar Optikai Muvek |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | |
| Country | Hungary |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27368S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Virtus |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 126 |
| Country | Germany |
| ISO | 43 |
| CCSTID | STVV404S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Virtus APS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | APS |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27369S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Virtus Z2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | APS |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV27370S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Virtus Z3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1998 |
| Format | APS |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV79473S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Virtus Zoom 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | APS |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTV16751S |
| Brand | Taiyokoki |
| Sub | |
| Model | Viscawide 16 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1961 |
| Format | 16mm |
| Country | Japan |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STCV12517S |
| Brand | Coronet |
| Sub | |
| Model | Viscount |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 828 |
| Country | UK |
| ISO | 16 |
![]()

![Ansco-Viking [1946]](http://camdex.xyz/3019.jpg)
![Ansco-Viking [1952]](http://camdex.xyz/3020.jpg)














