| CCSTID | STAV2748S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Viscount 1.9 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 68 |
| CCSTID | STAV2747S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Viscount 2.8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STAV2749S |
| Brand | Aires |
| Sub | |
| Model | Viscount M 2.8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | K.K. Aires Shashinki Seisakush |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STPV24817S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | Vision |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1993 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STHV226840S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision 100 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV226786S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision 200 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STHV226795S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision 300 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV97352S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision Mini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV99895S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision XAS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV75141S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision XF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV226788S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision XM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV79190S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Vision XMS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STRV33273S |
| Brand | Regula |
| Sub | |
| Model | Visiorex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Regula-Werk King & Bauser |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFV13145S |
| Brand | Foitzik |
| Sub | |
| Model | Visobella |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STFV13003S |
| Brand | Fotofex |
| Sub | |
| Model | Visor Fex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 450 |
| Other name | Fotofex-Kaftanski |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1931 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STHV32688S |
| Brand | HNS |
| Sub | |
| Model | Vista |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEV12905S |
| Brand | Elliott |
| Sub | |
| Model | Vista Colour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STEV47545S |
| Brand | Elliott |
| Sub | |
| Model | Vista Colour 12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV34567S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | Vista Tele panorama |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAV35398S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | Vitaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 9,500 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1945 |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STRV17551S |
| Brand | Richter |
| Sub | |
| Model | Vitaflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1940 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STLV18448S |
| Brand | Leitz |
| Sub | |
| Model | Vitalux prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 49,600 |
| Other name | Elcan |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm half |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUV3301S |
| Brand | Universal |
| Sub | |
| Model | Vitar |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1951 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STLV75518S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Vitascope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1931 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVV185S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitessa 1000 SR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 19 |
![]()




















