| CCSTID | STR14600S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 126 C Deluxe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1967 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR14601S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 126 C EE |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1966 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STR14602S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 126 C EES |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1968 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR14603S |
| Brand | Ricoh |
| Sub | |
| Model | 126 C Flex TLS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Riken |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 126 |
| Country | Japan |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STS127204S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 126 Easy Load |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1965 |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STF113010S |
| Brand | Fex Indo |
| Sub | |
| Model | 126 LED |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS132069S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 126 Reflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STR125205S |
| Brand | Ringfoto |
| Sub | |
| Model | 126 X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS1166729S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 126-X Automatic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STS165337S |
| Brand | Sears |
| Sub | |
| Model | 126-X Easy Load |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1149863S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | 127 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct view |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA14264S |
| Brand | Argus |
| Sub | |
| Model | 127 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STI115019S |
| Brand | Imperial |
| Sub | |
| Model | 127 Flash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Imperial Camera Corp |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1964 |
| Format | 127 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STA12861S |
| Brand | Ansco |
| Sub | |
| Model | 127 Ready flash |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STB111139S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 127A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STK135165S |
| Brand | Keystone |
| Sub | |
| Model | 128 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Keystone Camera Company |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | 126 |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STL118598S |
| Brand | Light Industrial |
| Sub | |
| Model | 130 MF panorama camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Seagull |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | China |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STT19863S |
| Brand | Topcon |
| Sub | |
| Model | 131 Beseler |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Tokyo Kogaku Tokyo Kogaku Beseler |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB111140S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | 45 |
| CCSTID | STB176024S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134 F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB149914S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB1174260S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 90 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1937 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB149927S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134E |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STB111141S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 8mm |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STB111142S |
| Brand | Bell and Howell |
| Sub | |
| Model | 134TA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
![]()



















