| CCSTID | STA136058S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,500 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1977 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STA1267563S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Black 50 Jubile Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1635S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Black Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,180 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STA1231517S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Blue Skin Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA191240S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Chrome |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,900 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1637S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Gold |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,500 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STA151874S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Gold Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,590 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1638S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Gold Crocodile skin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 5,700 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1639S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si PIN black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,200 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1640S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 4,400 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1636S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11si Swiss Army |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 6,000 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1641S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11z |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,550 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1978 |
| Format | 35mm half |
| Country | Switzerland |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STA186078S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 11z Body |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 370 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1978 |
| Format | 35mm half |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STY13436S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | 12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1967 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 72 |
| CCSTID | STA1255177S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 P Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA131615S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 STC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA1642S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 SWA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 8,500 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Switzerland |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STA129721S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 TC |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 8,700 |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA131614S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 TC Si |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STA131613S |
| Brand | Alpa |
| Sub | |
| Model | 12 WA |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Pignons S.A. |
| Type – see definitions | Studio |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Switzerland |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STP133391S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1965 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STH18885S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1973 |
| Format | 126 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STB14342S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | 120 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1950 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH1119150S |
| Brand | Holga |
| Sub | |
| Model | 120 3D |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STH114322S |
| Brand | Holga |
| Sub | |
| Model | 120 CFN |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1990 |
| Format | 120 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 32 |
![]()




















