| CCSTID | STGB37063S |
| Brand | Gakken |
| Sub | |
| Model | Book |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1984 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB26688S |
| Brand | Wolf Bernhard |
| Sub | |
| Model | Book Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1918 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18571S |
| Brand | Scovill |
| Sub | |
| Model | Book Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 31,600 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Other |
| Introduced | 1892 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STKB15678S |
| Brand | Krugener |
| Sub | |
| Model | Book Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STKB164545S |
| Brand | Krugener |
| Sub | |
| Model | Book Camera Replica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 870 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLB176623S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Booth HW Tailboard Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 710 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11687S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots 126c |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1973 |
| Format | 126 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB11688S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots 226x |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1973 |
| Format | 126 |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB76690S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots 400 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB79224S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots 501 AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB36684S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots Amica |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STBB36688S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots Amica 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB36687S |
| Brand | Boots |
| Sub | |
| Model | Boots Amica 3 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB10586S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Boots Beirette B.L. |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB10585S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Boots Beirette IV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1989 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB32973S |
| Brand | Bencini |
| Sub | |
| Model | Boots Comet 404-x |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | CMF |
| Type – see definitions | Instamatic type |
| Introduced | 1982 |
| Format | 126 |
| Country | Italy |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBB37924S |
| Brand | Bencini |
| Sub | |
| Model | Boots Comet Super 8 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | CMF |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | Super 8 |
| Country | Italy |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB35675S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Boots S.L. |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1982 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20204S |
| Brand | Bopp |
| Sub | |
| Model | Bopp Nacht Kamera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 9,500 |
| Other name | Gebruder H. Bopp |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1938 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STGB52692S |
| Brand | Ginfax |
| Sub | |
| Model | Borlac |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1998 |
| Format | 110 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB259796S |
| Brand | Boscoli Ettore |
| Sub | |
| Model | Borletti Effebi Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Boscoli Ettore |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1948 |
| Format | 35mm |
| Country | Italy |
| ISO | 0 |
| CCSTID | STRB27146S |
| Brand | Rudenberg |
| Sub | |
| Model | Borussia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIB35829S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Bosco |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 880 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1925 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWB19601S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Bosco 99 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1890 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB47805S |
| Brand | Wunsche |
| Sub | |
| Model | Bosco Early |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 2,300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Sliding box |
| Introduced | 1889 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















