| CCSTID | STAB2774S |
| Brand | Alsaphot |
| Sub | |
| Model | Bioflex II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | Societe Alsacienne d’Optique et de Photographie |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWB26630S |
| Brand | Warwick |
| Sub | |
| Model | Biokam |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 13,000 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCB20307S |
| Brand | Caillon |
| Sub | |
| Model | Biopta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWB26631S |
| Brand | Warwick |
| Sub | |
| Model | Bioscop |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STUB26492S |
| Brand | Urban Charles |
| Sub | |
| Model | Bioscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 3,500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STDB20487S |
| Brand | Darling |
| Sub | |
| Model | Bioscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 350 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCB20308S |
| Brand | Caillon |
| Sub | |
| Model | Bioscope |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 400 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1900 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STSB25343S |
| Brand | Sanders and Crowhurst |
| Sub | |
| Model | Birdland |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 300 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Large format SLR |
| Introduced | 1904 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20168S |
| Brand | Birdseye |
| Sub | |
| Model | Birdseye Flash Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1954 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STBB11486S |
| Brand | Birnbaum |
| Sub | |
| Model | Birella |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 260 |
| Other name | Emil Birnbaum Fotozavody |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1932 |
| Format | 35mm |
| Country | Czechoslovakia |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20169S |
| Brand | Birex |
| Sub | |
| Model | Birex Disc 100X |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Disc |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20170S |
| Brand | Birex |
| Sub | |
| Model | Birex Disc 200F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Disc |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB20171S |
| Brand | Birex |
| Sub | |
| Model | Birex Disc 400 EF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Disc |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAB19801S |
| Brand | Acres |
| Sub | |
| Model | Birtac |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Cine |
| Introduced | 1898 |
| Format | 17mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STGB71550S |
| Brand | Ghilotti |
| Sub | |
| Model | Bislent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Argentina |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEB6331S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Bismarck |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 560 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | 1895 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMB16440S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | BL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | 1972 |
| Format | 8x11mm |
| Country | Germany |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STMB33024S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | BL Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 310 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | |
| Format | 8x11mm |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STMB33023S |
| Brand | Minox |
| Sub | |
| Model | BL Gold |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Submini |
| Introduced | |
| Format | 8x11mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STSB18693S |
| Brand | Seneca |
| Sub | |
| Model | Black Beauty |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | |
| Format | 5*7 |
| Country | USA |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STHB53374S |
| Brand | Holga |
| Sub | |
| Model | Blackbird |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STSB25630S |
| Brand | Superheadz |
| Sub | |
| Model | Blackbird Fly |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STLB79088S |
| Brand | London Stereoscopic |
| Sub | |
| Model | Blacknotes |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMB16502S |
| Brand | MIOM |
| Sub | |
| Model | Blinde |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | M.I.O.M |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | |
| Format | 620 |
| Country | France |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STSB260043S |
| Brand | Schlicht |
| Sub | |
| Model | Blitz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 360 |
| Other name | Schlicht |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1890 |
| Format | 7*10 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















