| CCSTID | STBB4406S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldessamat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB4407S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldessamat F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBB4408S |
| Brand | Balda |
| Sub | ????? |
| Model | Baldessamat F/LK |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB4409S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldessamat RF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB4410S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldessamat RF/LK |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB4411S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldi |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1934 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB4412S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldi 29 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STBB11127S |
| Brand | Belca |
| Sub | |
| Model | Baldina |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Belca Werk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1947 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB4413S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldina –1935– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1935 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STBB4414S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldina –1954– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1954 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 30 |
| CCSTID | STBB4415S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldina B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB4416S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldinette –1950– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1950 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 63 |
| CCSTID | STBB4417S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldinette –1964– |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STBB4418S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldinette II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB4421S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldini |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 20 |
| CCSTID | STBB4422S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldix |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 83 |
| CCSTID | STBB4423S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldixette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 26 |
| CCSTID | STBB4424S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldixette II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1935 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB4425S |
| Brand | Balda |
| Sub | |
| Model | Baldur |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1929 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STZB8354S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | Ikon |
| Model | Baldur Box |
| Factory Ref. | 51 |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1933 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STEB6328S |
| Brand | Ernemann |
| Sub | |
| Model | Baldus 13×18 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 810 |
| Other name | Dresdner Photographische Apparate-Fabrik Ernemann & Matthias |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | 1896 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STNB23930S |
| Brand | National Camera NY |
| Sub | |
| Model | Baldwin-Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 127 |
| Country | |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBB37791S |
| Brand | Baliphoto |
| Sub | |
| Model | Bali |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB37792S |
| Brand | Baliphoto |
| Sub | |
| Model | Bali Auto I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBB37793S |
| Brand | Baliphoto |
| Sub | |
| Model | Bali Auto II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()


















