| CCSTID | STVV34576S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 5900 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV34577S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 8000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEV20662S |
| Brand | Edbar |
| Sub | |
| Model | VP Twin |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Miniature |
| Introduced | 1952 |
| Format | 127 |
| Country | |
| ISO | 31 |
| CCSTID | STTV9363S |
| Brand | Taron |
| Sub | |
| Model | VR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STKV74505S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 40 |
| CCSTID | STKV119309S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K12 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STKV37927S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K14 Medalist |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 17 |
| CCSTID | STKV128950S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K4 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKV137446S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K40 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STKV157877S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K500 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKV117949S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K6 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKV163363S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | VR35 K60 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV563S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Paloma |
| Factory Ref. | SYNCHROBOX |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STVV564S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Paloma Menis black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV79476S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Paloma Menis Blue |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV565S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Paloma Menis green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVV566S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Paloma Menis red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STVV562S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Standard Menis |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STVV573S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Standard Menis green |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV572S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Standard Menis N |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STVV571S |
| Brand | Vredeborch |
| Sub | |
| Model | Vrede-Box Standard Menis Red |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1949 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STEV20998S |
| Brand | ELC |
| Sub | |
| Model | Vricour |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWV15379S |
| Brand | Watson |
| Sub | |
| Model | Vril |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | Watson & Son |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1910 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV33419S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | VSL 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 53 |
| CCSTID | STVV255S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | VSL 1 BM Singapore |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1974 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
![]()





















