| CCSTID | STIV35933S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta |
| Factory Ref. | 105 / 106 / 146 |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1910 |
| Format | 10×15 |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STZV8750S |
| Brand | Zeissa |
| Sub | Ikon |
| Model | Volta |
| Factory Ref. | 146 |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1927 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STZV136088S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Volta No Lever |
| Factory Ref. | 135/7 |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 9*12 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZV136084S |
| Brand | Zeiss |
| Sub | |
| Model | Volta No Lever |
| Factory Ref. | 135/3 |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Zeiss Ikon |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | 6.5*9 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIV35936S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta Stereo |
| Factory Ref. | 640 / 641 |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1914 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIV14985S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta [125] |
| Factory Ref. | 125 |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | 9×12 |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STIV36015S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta [146] |
| Factory Ref. | 146 |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STIV35934S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta [295] |
| Factory Ref. | 295 |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1912 |
| Format | 10×15 |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STIV35935S |
| Brand | ICA |
| Sub | |
| Model | Volta [355] |
| Factory Ref. | 355 |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1912 |
| Format | 13×18 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STPV37409S |
| Brand | Photo Plait |
| Sub | |
| Model | Voltex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 120 |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIV22001S |
| Brand | Impulse |
| Sub | |
| Model | Voltron Starshooter 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | 1985 |
| Format | 110 |
| Country | USA |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STNV31386S |
| Brand | Nettel |
| Sub | Nettel |
| Model | Volupa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 550 |
| Other name | Nettel Camerawerk |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1922 |
| Format | Plate |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV26840S |
| Brand | Hoerth Daeschner |
| Sub | |
| Model | Vom Fels zum Meer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 860 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Detective |
| Introduced | 1896 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STGV37215S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | |
| Model | VOOMP I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 25,300 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1934 |
| Format | |
| Country | USSR |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STGV14192S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | VOOMP |
| Model | VOOMP II type A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 24,100 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1933 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGV14191S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | VOOMP |
| Model | VOOMP II type B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,710 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1936 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STGV14193S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | VOOMP |
| Model | VOOMP II type C |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,650 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Leica type RF |
| Introduced | 1937 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STBV35691S |
| Brand | Beier |
| Sub | |
| Model | Voran |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Kamera-Fabrik Woldemar Beier |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1933 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STGV14194S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | GOMZ |
| Model | Voskhod |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | 56 |
| CCSTID | STGV27507S |
| Brand | GOMZ |
| Sub | |
| Model | Voskhod Stereo Prototype |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Lomo, Lubitel, MMZ |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USSR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STHV50655S |
| Brand | Halina |
| Sub | |
| Model | Votar Flex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Haking |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 120 |
| Country | Hong Kong |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STVV34572S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 1000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV34573S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 2000 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | 1990 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV34574S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 4550 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV34575S |
| Brand | Vivitar |
| Sub | |
| Model | VP 5500 DB Panoramic |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
![]()



![ICA-Volta [125]](http://camdex.xyz/14985.jpg)
![ICA-Volta [146]](http://camdex.xyz/36015.jpg)
![ICA-Volta [295]](http://camdex.xyz/35934.jpg)
![ICA-Volta [355]](http://camdex.xyz/35935.jpg)












