| CCSTID | STAA32736S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adox I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA32738S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adox II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1936 |
| Format | 120 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA32739S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adox III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAA991S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adoxette |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1939 |
| Format | 127 |
| Country | Germany |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STAA992S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adrette I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1939 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STAA993S |
| Brand | Adox |
| Sub | |
| Model | Adrette II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 160 |
| Other name | Fotowerke Dr. C. Schleussner GMBH |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 11 |
| CCSTID | STPA24469S |
| Brand | Polaroid |
| Sub | |
| Model | ADT |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Instant |
| Introduced | 1997 |
| Format | N/A |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA62043S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Advantix F600 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | APS |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STKA62041S |
| Brand | Kodak |
| Sub | |
| Model | Advantix T30 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | Eastman Kodak |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | APS |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWA19548S |
| Brand | Wittnauer |
| Sub | |
| Model | Adventurer |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | USA |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STHA21866S |
| Brand | Herbert George |
| Sub | |
| Model | Adventurer 620 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 10 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Eye level direct |
| Introduced | 1950 |
| Format | 620 |
| Country | USA |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STIA258285S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 740 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA13884S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1949 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 136 |
| CCSTID | STIA13885S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 410 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1952 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STIA13886S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate II black face |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,360 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1953 |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STIA74731S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 320 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STIA67827S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate Microscpe |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 5 |
| CCSTID | STIA13887S |
| Brand | Ilford |
| Sub | |
| Model | Advocate X-Ray |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Niche |
| Introduced | 1956 |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STCA1512S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 613 |
| CCSTID | STCA150695S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 130 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1976 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 225 |
| CCSTID | STCA160024S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 Cutout |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 580 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCA1514S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 program |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 260 |
| CCSTID | STCA33173S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 program Black |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 148 |
| CCSTID | STCA123365S |
| Brand | Canon |
| Sub | |
| Model | AE-1 Transperent |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 660 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Compact SLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STBA20272S |
| Brand | Bulter and Stammer |
| Sub | |
| Model | Aequatoria |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1914 |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
![]()




















