| CCSTID | STAY974S |
| Brand | Adams |
| Sub | |
| Model | Yale No 1 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 270 |
| Other name | Adams and Co. |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1895 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAY975S |
| Brand | Adams |
| Sub | |
| Model | Yale No 2 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 330 |
| Other name | Adams and Co. |
| Type – see definitions | Box |
| Introduced | 1895 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAY976S |
| Brand | Adams |
| Sub | |
| Model | Yale Stereo-Detective No 5 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 720 |
| Other name | Adams and Co. |
| Type – see definitions | Stereo |
| Introduced | 1902 |
| Format | Plate |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAY237003S |
| Brand | Adams |
| Sub | |
| Model | Yale Twin Lens |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 1,140 |
| Other name | Adams and Co. |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | UK |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYY27430S |
| Brand | Yallu |
| Sub | |
| Model | Yalluflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 44,900 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1950 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STLY79613S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Yamasheta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 0 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Toy |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYY27431S |
| Brand | Yanmarflex |
| Sub | |
| Model | Yanmarflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STLY145782S |
| Brand | Lone Riders |
| Sub | |
| Model | Yanmerflex |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | |
| Format | 120 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYY3594S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 80 |
| CCSTID | STYY3597S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex A II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STYY3598S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex AS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STYY3599S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex AS-II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 6 |
| CCSTID | STYY3600S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex AS-III |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1956 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYY3595S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 150 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1954 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 39 |
| CCSTID | STYY3601S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex C Synchro |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1955 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 44 |
| CCSTID | STYY3602S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicaflex S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 24 |
| CCSTID | STYY3587S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1957 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 78 |
| CCSTID | STYY3588S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 124 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1968 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 119 |
| CCSTID | STYY3589S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 124 B |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1981 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STYY3590S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 124 G |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 280 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1970 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 406 |
| CCSTID | STYY3454S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 44 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1958 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 173 |
| CCSTID | STYY3455S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 44A |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 100 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 34 |
| CCSTID | STYY59539S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 44A Coloured |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 240 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STYY3456S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 44LM |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 150 |
| CCSTID | STYY70171S |
| Brand | Yashica |
| Sub | |
| Model | Yashicamat 44LM Brown |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 480 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
![]()



















