| CCSTID | STSW19433S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Walhalla |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 120 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STTW3207S |
| Brand | Tougodo |
| Sub | |
| Model | Walklenz |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Daishin Seiki |
| Type – see definitions | Hit |
| Introduced | 1954 |
| Format | 17.5mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STSW19434S |
| Brand | Spitzer |
| Sub | |
| Model | Walkure |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 180 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STMW75268S |
| Brand | Mendoza |
| Sub | |
| Model | Wallet |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Tailboard |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | France |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STCW73929S |
| Brand | Caillon |
| Sub | |
| Model | Wallet Camera Stereo |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Sliding box |
| Introduced | 1902 |
| Format | 10×15 |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STAW75160S |
| Brand | American Optical |
| Sub | |
| Model | Walmsey’s Photomicrographic Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1884 |
| Format | |
| Country | USA |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW31365S |
| Brand | Welta |
| Sub | |
| Model | Walta |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Welta-Kamera-Werk |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1932 |
| Format | 120 |
| Country | DDR |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOW2231S |
| Brand | Okada |
| Sub | |
| Model | Waltax |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | Okada Optical Industrial Co |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STZW20473S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Waltax Acme |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 440 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STZW20474S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Waltax I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 80 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1947 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOW2232S |
| Brand | Okada |
| Sub | |
| Model | Waltax I |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 110 |
| Other name | Okada Optical Industrial Co |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | 1940 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STOW79178S |
| Brand | Okada |
| Sub | |
| Model | Waltax Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | Okada Optical Industrial Co |
| Type – see definitions | Klapp |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STZW20475S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Waltax Junior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STZW20476S |
| Brand | Zenobia |
| Sub | |
| Model | Waltax Senior |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | Daiichi Kogaku |
| Type – see definitions | Folder |
| Introduced | 1951 |
| Format | 120 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW26624S |
| Brand | Walter Franz |
| Sub | |
| Model | Walter Field Camera |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 340 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Field |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW15317S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1956 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW15318S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz 35 S |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1957 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 7 |
| CCSTID | STWW15319S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz 35 SV |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW15321S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Automat 44 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 380 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1959 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STWW15322S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Automat M44 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 460 |
| Other name | |
| Type – see definitions | TLR |
| Introduced | 1960 |
| Format | 127 |
| Country | Japan |
| ISO | 3 |
| CCSTID | STOW2233S |
| Brand | Okada |
| Sub | |
| Model | Walz Baby |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | Okada Optical Industrial Co |
| Type – see definitions | Pop out |
| Introduced | 1936 |
| Format | |
| Country | Japan |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STWW15324S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Electric |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 10 |
| CCSTID | STWW15326S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Envoy 35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 42 |
| CCSTID | STWW15329S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Envoy M-35 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 16 |
| CCSTID | STWW15330S |
| Brand | Walz |
| Sub | |
| Model | Walz Wide |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1959 |
| Format | 35mm |
| Country | Japan |
| ISO | 12 |
![]()




















