| CCSTID | STVV457S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic Ia |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV458S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic Ib |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 8 |
| CCSTID | STVV232S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic II |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1958 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 107 |
| CCSTID | STVV233S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic II 50th Anniversary |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 500 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV234S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic II CS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 70 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 15 |
| CCSTID | STVV462S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic IIa |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1960 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 92 |
| CCSTID | STVV236S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic IIa Ultron |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 170 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1961 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 21 |
| CCSTID | STVV464S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic IIb |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 50 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV238S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic III CS |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 200 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1966 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 13 |
| CCSTID | STVV467S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitomatic IIIb |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 140 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 22 |
| CCSTID | STVV469S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret 110 |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1976 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV243S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret 110 EL |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | 1978 |
| Format | 110 |
| Country | Germany |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STVV27399S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret AF |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV79471S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret AFP |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | |
| Other name | |
| Type – see definitions | Point and shoot |
| Introduced | |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV246S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret D Rapid |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | Rapid |
| Country | Germany |
| ISO | 9 |
| CCSTID | STVV472S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret D Round |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1962 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STVV27538S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret D Square |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 12 |
| CCSTID | STVV474S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret DR Round |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1965 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 37 |
| CCSTID | STVV27539S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret DR Square |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 30 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 25 |
| CCSTID | STVV27542S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret DR Wood Finish |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 60 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
| CCSTID | STVV248S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret F |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1963 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV476S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret L Round |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1964 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV477S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret L Square |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Viewfinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 4 |
| CCSTID | STVV27540S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret LR |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 20 |
| Other name | |
| Type – see definitions | Rangefinder |
| Introduced | 1967 |
| Format | 35mm |
| Country | Germany |
| ISO | 18 |
| CCSTID | STVV27400S |
| Brand | Voigtlander |
| Sub | |
| Model | Vitoret M |
| Factory Ref. | |
| Estimated price US$ | 40 |
| Other name | |
| Type – see definitions | |
| Introduced | |
| Format | |
| Country | Germany |
| ISO | Insufficient data |
![]()






















